Życie handlarza końmi (1951)
- Mateusz R. Orzech
- 25 kwi 2021
- 2 minut(y) czytania

Tytuł polski: Życie handlarza końmi
Tytuł angielski: The Life of a Horsetrader
Tytuł oryginalny : 馬喰一代 / Bakurō ichidai
Reżyseria: Keigo Kimura
Scenariusz: Keigo Kimura, Masashige Narusawa na podstawie powieści Masao Nakayamy
Studio: Daiei
Premiera: 07.12.1951
Obsada: Toshirō Mifune, Machiko Kyō, Takashi Shimura, Ichirō Sugai, Bokuzen Hidari i inni.

O czym:
Yonetaro Katayama jest lubiącym hazard i pijatyki handlarzem końmi. Gdy umiera jego żona musi sam podjąć się wychowania małego syna, co okaże się zadaniem cokolwiek niełatwym.

Omówienie:
Oparta na popularnej powieści produkcja Kimury stylistycznie kojarzy się z ówczesnym kinem hollywoodzkim, acz silnie przefiltrowanym przez japońską tematykę. U rdzenia prezentuje ona dość ckliwą i moralizatorską opowieść, lecz stanowi także interesujący wgląd w życie w Japonii zaraz po upadku siogunatu. Zobaczymy tu zatem całkiem sporo obrazków z życia na ówczesnej japońskiej prowincji: lokalne zawody sumo dla ochotników, sceny z handlu końmi i wyścigi konne, sceny wykonywania ludowych piosenek, a nawet lokalną kampanię polityczną. Sprawia to, że dla osób zainteresowanych kinem japońskim i kulturą tego kraju, Życie handlarza końmi powinno stanowić pozycję co najmniej interesującą.
W głównego bohatera wcielił się Toshirō Mifune w swojej pierwszej tak centralnej dla całego projektu roli. Oczywiście był on już obsadzany w głównych rolach wcześniej, choćby u Akiry Kurosawy czy Keisuke Kinoshity, lecz to film Keigo Kimury jest pierwszym, jaki zdaje się być zrobiony specjalnie z myślą o Mifune. Do tego stopnia wręcz, że myślę, iż bez przeszkód można go określić jako produkcję stworzoną specjalnie w celu promocji aktora. Objawia się to choćby w sposobie filmowania, zawsze utrzymującym Mifunego w centrum praktycznie każdej sceny.
Tematycznie Życie handlarza końmi wyraża raczej proste wartości, promując ciężką pracę i rodzinne (i quasi-rodzinne) relacje bez prób angażowania się w polemikę z zastaną rzeczywistością społeczno-polityczną. Jako film o ambicjach komercyjnych i wypromowania gwiazdy sprawdza się jednak znakomicie, a dzięki skupieniu się na wątku ojca wychowującego samotnie dziecko można film wręcz określić jako energiczne kino familijne. Mimo nieco zbytniej ckliwości, braków większych ambicji artystycznych i może nieco zbyt długiego czasu trwania jego fabuła jest niewątpliwie atrakcyjna, a tok narracji nigdy nie nuży, ani też nie wydaje się zbyt prędki. Ponadto w pierwszoplanowej obsadzie odnajdziemy samych doświadczonych i popularnych aktorów, prezentujących się charyzmatycznie i wiarygodnie w swoich rolach. Mifunemu na pierwszym planie partnerują tu bowiem jego znajomi z planów Akiry Kurosawy: Machiko Kyō w roli zakochanej w protagoniście kobiety i Takashi Shimura w roli miejscowego polityka i rywala Katayamy.
Comments